swans-v-hawthorn
Dünyanın dört bir tarafında, sporun çeşitli dallarında heyecan verici karşılaşmalar sürerken,  27 Eylül 2014’te, Melbourne’de eşsiz bir heyecan fırtınası esti. Avustralya Futbol Ligi Final Maçı… Hawthorn ile Sydney Swans arasında, Melbourne Kriket Stadyumu’nda oynanan maçı 137-74’lük skor ile Hawthorn kazanarak, 2014 yılı Avustralya Ligi Şampiyonu oldu. Maç, 99.454 seyirci tarafından izlendi, inanılmaz bir coşku içerisinde Hawthorn şampiyonluk kupasını kaldırdı.
 
1858’de kriket oyuncusu Tom Willis tarafından, kış aylarında kriket sporcularının formda kalmalarını sağlamak amacıyla icat edilmiş olan avustralya futbolu; Çin, Kuzey Amerika, Avrupa’da oynanmakta olsa da, hiçbir yerde Avustralya’da sahip olduğu popülariteyi yakalayabilmiş değil. 2006 yılı kayıtlarına Avustralya’da 615.549 lisanslı Avustralya futbolcusu bulunmaktadır.
swans-v-hawthorn2
Avustralya futbolu kriket sahasında, 18’er oyuncu tarafından, oval top ile oynanır; toplam 7 hakem tarafından yönetilir. İçeriği açısından bazı yönleriyle ragbi, futbol, hentbol gibi sporları andırmaktadır. Oyuncu topu eline alabilir ama 15 metrede sektirmek zorundadır. Top, ayak, yumruk ve avuç kullanılarak her yöne oynanabilir. Topla oynayan oyuncu, rakip oyuncu tarafından engellenebilir veya vücut ile müdahale edilerek yere indirilebilir. Yere düşen oyuncu topu hemen elinden çıkarmalıdır; aksi takdirde takımı aleyhine penaltı verilir. Amaç, “goal” veya “behind” kazanabilmektir. Top, rakip takımın kale direkleri arasından geçirilince goal kazanılır. Top, direğe çarpar, arka direk ile kale direği arasından geçer veya oyuncu ayak dışında vücudun başka bir yeriyle topu kale direkleri arasından geçirirse behind kazanılır. Goal, 6 sayı değerindedir. Behind, 1 sayı değerindedir. Bir karşılaşma 80 dakika sürer, 20’şer dakikalık dört devre üzerinden oynanır.
 
Yüksek düzeyde dayanaklılık ve atletik vücut yapısı gerektiren oldukça zor bir spor… Sert, itiş-kakış müdahaleleri bol, depar, etkili pas ve kolektif oyun üstünlüğüne dayalı, ilginç bir spor dalı… Her ülkede ulusal sporların yerel halkın ilgisini çekmesi son derece doğal karşılanır ama anavatanında bu kadar çok sevilen çok az spor dalı vardır. Avustralya’da avustralya futbolunun çeşitli kurallarından türetilmiş, halk arasında yaygın, çok sayıda oyun oynanmaktadır. Avustralya’ya yolu düşen her sporsever, bir avustralya futbolu maçına gitmeli. Bu spor, içinde barındırdığı tutku ve mücadele ruhu ile gördüğü ilgiyi hakediyor.
 
Yayın Tarihi: 01.10.2014
 
Yayın Ortamı: Spor Kritik (www.sporkritik.net)

2 Comments

  1. wolfsburg-shirt diyor ki:

    I’m really enjoying the theme design of your site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir